SEO Specialist Senior

CARIERE

Candidatul ideal:

Căutăm o persoană creativă, energică, pasionată de domeniul „Marketing online” și, în special, de SEO (optimizarea website-urilor pentru motoarele de căutare .ro și .com) pentru a se alătura echipei noastre, în poziția de Senior SEO Specialist.

Oferim un loc în echipă, unde să te simți bine și să evoluezi, unde ideile tale sunt apreciate, iar efortul răsplătit. Punem preț pe loialitate, diplomație, inteligență, ambiție, respect și bună dispoziție.

Cerințe:

– Cunoștințe avansate de SEO (Off-Page: guest-posting, backlink-uri în Wikipedia – (broken link building), outreach email, backlink-uri din Social Media câștigate prin content de calitate etc.; On-Page – schema markup, internal links etc.) și SEO LOCAL – minimum 3 ani de experiență în domenii web .ro și .com;

– Experiență de lucru cu următoarele tool-uri: Google Analytics, Google Search Console (interpretarea rezultatelor, măsuri de îmbunătățire ROI, Bounce Rate, User Experience etc.), tool-uri SEO, content;

– Folosirea tehnicilor de white hat SEO, link building de calitate, tehnici noi de link building și manual realizate;

– Planificare, dezvoltare și implementare: Keywords research, analize SEO, audituri SEO, analiza concurenței, recuperare website-uri penalizate de către Google, content marketing, social marketing etc.

– Minimum 3 ani experiență în poziție de SEO Specialist;

– Creativitate, inițiativă proprie, imaginație, pasiune și înclinație spre marketing online, comunicare, copywriting;

– Foarte bune abilități de redactare texte/conținut de calitate (SEO content, Engaging content) – prezintă avantaj – se lucrează în echipă, împreună cu specialistul în Content Marketing;

– Cunoștințe avansate și experiență SEO în România și Internațional (planificare de strategii SEO On-Page și Off Page pentru a duce un website în prima pagină în Google);

– Cunoștințe privind evoluția algoritmilor și poziționare în rezultatele motoarelor de căutare (Google, Bing, Yahoo);

– Cunoștințe despre Content Marketing, Social Media, Video Marketing, Google Ads, Blogging, Google Analytics, SEO Local, SEO Video;

– Să știe să identifice topic-uri de conținut, să creeze conținut de calitate, să-l optimizeze pentru motoarele de căutare, să-l publice pe platforme online autoritare și relevante pentru SEO, să-l promoveze, iar în ultima etapă să măsoare rezultatele și să perfecționeze întreg procesul;

– Abilitatea de a respecta termenele și prioritățile și să gestioneze simultan mai multe proiecte;

– Persoana focusată și interesată să se dezvolte profesional, să vrea să devină „Cel mai bun specialist SEO”;

– Studii superioare finalizate sau în derulare: Marketing, Comunicare și Relatii Publice, Facultatea de Litere, Limbi Străine – Engleza, Business, Jurnalism;

– Promptitudine și seriozitate;

– Limba engleză – nivel avansat.

Responsabilități:

– SEO On Page și Off-Page – planificare și implementare strategii avansate de SEO, evaluarea rezultatelor, analiza rapoartelor de ranking și a datelor din Google Analytics pentru recomandarea și adoptarea de acțiuni pentru optimizarea website-ul clientului, implementare de elemente de tip „call-to-action” pentru creșterea conversiilor etc., user experience;

– Content Marketing – Scrierea de articole dedicate pentru bloguri, presă, whitepapers, infografice, landing pages (scopuri – SEO content, Engaging content) – se lucrează în echipă, împreună cu specialistul în Content Marketing;

– Social Media Marketing – scop SEO;

– Google Analytics: analiza datelor de trafic pentru a optimiza conversiile în website, optimizare conținut etc., crearea și urmărirea goal-urilor etc.;

– Raportarea periodică și prezentarea performanței proiectelor din portofoliul companiei.

Categoria jobului: SEO
Tipul jobului: Full-Time
Specificul jobului: Office Danco Vision

Allowed Type(s): .pdf, .doc, .docx
Ig Fb In